„Fata Cătanii, ediția a V-a, a adus împreună sălăjenii de pe Valea Almașului, dar și oaspeți din județ și din țară. Feed back-ul participanților a fost unul pozitiv, fiind, cel mai probabil, anul cu cea mai mare prezență. Le mulțumim tuturor celor care au ales să-și petreacă duminica alături de noi! Și mulțumim, de asemenea, celor care ne-au făcut ziua frumoasă – elevii, artiștii și corurile locale, Ansamblul Meseșul al Centrului de Cultură și Artă Sălaj, Cosmin Chichișan și Aurel Tămaș. Colegilor de la Biblioteca Județeană „Ioniță Scipione Bădescu”, care au fost alături de cei mici cu ateliere și activități recreative, precum producătorilor și meșterilor populari, parteneri ai ADI Țara Silvaniei la evenimente care pun în prim plan tradiția și bunul gust (sau gustul bun, cum sunt convins că pot spune cei care au gustat din produsele tradiționale). Ca în fiecare an, alături de noi au fost Consiliul Județean Sălaj și Primăria Bălan.
Aprecieri tuturor celor care au adus plus valoare acestui eveniment! Ne vom revedea în 2027, lângă Grădina Zmeilor, pentru a VI-a ediție a festivalului Fata Cătanii.”

Paul Maghiu, manager ADI Țara Silvaniei